Våren 1999

7/2, Blå
Yeah! (Eskilstuna)
Axelsson/Küchen/Olding (Stockholm)

7/3, Blå
Nods Off (Eskilstuna)
Coven (Halmstad)

5/4, Blå
Ebb (Eskilstuna)
Per Bühlin Trio (Eskilstuna)

18/4, Blå - Memento Special
Jazzhunden (Eskilstuna)

2/5, Blå
SuperHappyJoyMarket (Eskilstuna)
Mwendo Dawa (Halmstad)

Sommaren 1999

10/6, Konstmuseet (Utomhus)
Green Quintet (Eskilstuna)

17/6, Konstmuseet (Utomhus)
Andreas Larsson Quartet (Stockholm)

24/6, Konstmuseet (Utomhus)
Patrik Kolar & His Funky Friends (Eskilstuna)

1/7, Konstmuseet (Inomhus)
Hogwash (Stockholm)

8/7, Konstmuseet (Utomhus)
Pelle Snusks Orkester (Uppsala)

15/7, Konstmuseet (Utomhus)
Nods Off (Eskilstuna)

22/7, Konstmuseet (Inomhus)
Trio Pynt (Malmö)

29/7, Konstmuseet (Inomhus)
Animes (Stockholm)

5/8, Konstmuseet (Utomhus)
Jocke Combo (Eskilstuna)

12/8 Konstmuseet (Valvet) - Memento Special
Fundamental Form (Eskilstuna) med Erik Dahlbäck och Martin Küchen

Hösten 1999

19/9, Blå
The Valets (Eskilstuna)
Tomas Haglund & the Duo (Eskilstuna)

17/10, Blå
Soviac (Eskilstuna)
Gush (Stockholm)

14/11, Blå
Helm (Eskilstuna)
Fred Lonberg-Holm (USA) & Fundamental Form (Eskilstuna)

5/12, Blå
The Curtain (Eskilstuna)
Apan (Stockholm)

Våren 2000

30/1, Blå
Arp (Halmstad/Mariefred)
Wood (Eskilstuna)

27/2, Blå - Mementofestival #1
Fundamental Form (Eskilstuna)
Animes (Stockholm)
William Parker Project (USA/Sverige)

19/3, Blå
Tic! (Göteborg)
Rytzler Trio (Eskilstuna)

7/5, Blå
Position Alpha (Göteborg)
Jettie (Eskilstuna)

Sommaren 2000

22/6, Konstmuseet (Inomhus)
Stilleben (Svalöv)

6/7, Konstmuseet (Utomhus)
Nods Off (Eskilstuna)

20/7, Konstmuseet (Inomhus)
Carlsson & Carlsson (Eskilstuna)

3/8, Konstmuseet (Utomhus)
Schalk (Malmö)

Hösten 2000

17/9, Fröken Olssons Galleri & Café
Memento Creative Orchestra (Eskilstuna)

22/10, Blå
Nods Off (Eskilstuna)
Last Laugh (Nyköping)

19/11, Blå
Jason & the Argonauts (Eskilstuna)
Bio. Elektrika Grande (Stockholm)

10/12, Blå
Carlsson & Carlsson (Eskilstuna)
Voxiliary (Stockholm)

Våren 2001

28/1, Blå
Sheriff (Göteborg)
Gul 3 (Göteborg)

18/2, Blå - Brännpunkt
Mats Öljare vs. Per Åhlund (Eskilstuna)
Dr. Dingo (Göteborg) vs. Carlsson & Carlsson (Eskilstuna)

11/3, Blå - Mementofestival #2
Rytzler Trio (Eskilstuna)
Fundamental Form (Eskilstuna)
Nyfors (Svalöv)
The Curtain (Eskilstuna)
Nods Off (Eskilstuna)
Carlsson & Carlsson (Eskilstuna)
Memento Creative Orchestra (Eskilstuna)

29/4, Contrast
Ebb (Eskilstuna)
Luc Houtkamp (Holland) & Hogwash (Stockholm)

Sommaren 2001

11/7, Fröken Olssons Galleri & Café
Fundamental Carlsson (Eskilstuna)

18/7, Fröken Olssons Galleri & Café
Sjönneby-Carlsson Kvartett (Eskilstuna)

25/7, Fröken Olssons Galleri & Café
Lars Ydgren-Carl Johansson Duo (Stockholm/Uppsala)

Hösten 2001

12/9, Blå
Peter Brötzmann Trio (Tyskland/Danmark/Sverige)
The Curtain (Eskilstuna)

21/10, Blå
Fundamental Form (Eskilstuna)
Auster (Eskilstuna)

11/11, Blå
Lokomotiv Konkret (Stockholm)
Emerson Fittipaldi (Eskilstuna)

2/12, Blå
Tape (Stockholm)
Memento Ad Hoc (Eskilstuna)

Våren 2002

23/1, Blå
Pallin (Stockholm)
Fairy Floss (Eskilstuna)

27/2, Blå
LSB (Stockholm)
Rytzler Trio (Eskilstuna)

24/3, Blå - Mementofestival #3
This Lifetime; (Eskilstuna)
Thomas Rydell (Strängnäs)
Fågelpingis (Stockholm/Göteborg)
CCR (Eskilstuna)

16/4, Blå
Nods Off (Eskilstuna)
Leif Karate (Sundsvall)

26/4, Blå
Träd Gräs & Stenar (Stockholm)

Hösten 2002

21/9, Faktoriet

Fundamental Form (Eskilstuna)

25/9, Blå
Dalengua (USA/Norge/Sverige)
Jason & the Argonauts (Eskilstuna)

23/10, Blå
Revlon 9 (Stockholm)
CCR (Eskilstuna)

13/11, Blå
Kampus (Stockholm)
Last Laugh (Nyköping)

4/12, Blå
Saralunden (Stockholm)
Memento Ad Hoc (Eskilstuna)

Våren 2003

29/1, Blå
Bad Monkey (Stockholm)
This Lifetime (Eskilstuna)

19/2, Blå

Shot Sister (Stockholm)

Fritz Klyka (Eskilstuna)

19/3, Blå

Saga (Eskilstuna/Stockholm/Uppsala)

Dwayne Sodahberk (Stockholm)

You Dawg! (Eskilstuna)

16/4, Blå

Nova Express (Stockholm)

bitCrusher (Eskilstuna)

Hösten 2003

24/9, Café Kaka

UNSK (Tyskland/Sverige)
Wistrand/Olsen Duo (Eskilstuna)

17/10, Kulturnatta

Faktoriet

BitCrusher (Eskilstuna)

Form & Färg Galleriet

Stefan Wistrand (Eskilstuna)

30/10, Faktoriet

Fundamental Form (Eskilstuna)

Johannes Rytzler (Eskilstuna)

27/11, Blå

Nyfors (Stockholm/Göteborg)

DBHG (Västerås)

11/12, Blå

Mats Äleklint Trio (Stockholm)

Monobrow (Eskilstuna)

Våren 2004

22/1, Blå

Dog Out (Stockholm)

Thomas Rydell & Co (Strängnäs/Göteborg)

19/2, Café Kaka

Oskar Schönning 3+2 (Stockholm)

The Domus (Eskilstuna)

18/3, Café Kaka

Fågelpingis (Stockholm)

bitCrusher (Eskilstuna)

12/5, Konstmuseet

Low Tide Digitals (Schweiz)

Two Sounds Ensemble (Eskilstuna)

Hösten 2004

30/9, Lilla Scenen
Moog (Eskilstuna)
Surplus People (Gnesta)

12/10, Lilla Scenen
Chadklappmuntz (USA/Tjeckien/Sverige)
Amok feat. Kung Henry (Stockholm/Uppsala/Eskilstuna)

15/10, Kulturnatta

Form & Färg Galleriet

Stefan Wistrand (Eskilstuna)

Faktorimuseet
bitCrusher (Eskilstuna)

Konstmuseet
Fundamental Form/Malin Michelsson (Eskilstuna)

4/11, Lilla Scenen
The Electrics (Tyskland/Norge/Sverige)
Johannes Rytzler (Eskilstuna)

9/12, Lilla Scenen
Nods Off (Eskilstuna)
Fairy Floss (Eskilstuna)

Våren 2005

10/2, Lilla Scenen

Bad Monkey (Stockholm)

Basil (Eskilstuna)

1/3, Lilla Scenen

Saga (Stockholm)

This Lifetime; (Eskilstuna)

22/3, Lilla Scenen

Chaos Butterfly (USA)

Carlsson & Carlsson (Eskilstuna)

Black Hearts Incognito (Eskilstuna)

19/4, Lilla Scenen

Atrevoki (Stockholm)

You Dawg! (Eskilstuna)

Chemical Rainbow (Eskilstuna)

Hösten 2005

8/9, Lilla Scenen

How (Göteborg)

The Curtain (Eskilstuna)

27/9, Studion, Mälardalens högskola

Ebon Tale (Stockholm)

Fairy Floss (Eskilstuna)

[Sirqus] Alfon (Stockholm)

7/10, Mementofestival #4, Faktoriet

CK-6498-3 (Västerås)

bitCrusher (Eskilstuna)

Analoga Institutet (Gävle)

Mathias Josefson (Sthlm)

11/10, Lilla Scenen

Joakim Simonsson Quintet (Stockholm)

Nods Off (Eskilstuna)

15/11, Café Kaka

The Sound of Music (Stockholm)

Metamusik (Eskilstuna)

Våren 2006

31/1, Café Kaka

Åström & Herterich (Västerås)

Thomas Rydell & Musicians (Eskilstuna)

4/2, Fisk & Fest

Soviac (Eskilstuna)

Kamikatze (Stockholm/Malmö)

(I samarbete med Superhjältarna)

2/3, Contrast

The Domus (Eskilstuna)

Connotation (Eskilstuna)

30/3, Contrast

Sten Sandell Trio (Stockholm)

bitCrusher (Eskilstuna)

Hösten 2006

14/9, Café Kaka

The Moth (Stockholm/Göteborg)

bitCrusher (Eskilstuna)

6/10, Mementofestival #5, Faktoriet

FAP (Uppsala)

Wistrand/Carlsson (Eskilstuna)

Analoga Institutet (Gävle)

Metamusik (Eskilstuna)

26/10, Café Kaka

Assif Tsahar & Cooper Moore (USA)

Tikkle Me (Eskilstuna)

12/11, Contrast

Exploding Customer (Stockholm)

Jai-Alai (Eskilstuna)

Våren 2007

21/2, Café Kaka

Wildbirds & Peacedrums (Göteborg)

You/Me (Eskilstuna)

9/3-10/3, Equalizer Festival, Studenternas hus

Don’t Be a Stranger (Stockholm), Kung Henry (Stockholm), The Sound O.E. (Eskilstuna), Maia Hirasawa (Stockholm), You/Me (Eskilstuna) m.fl.

(I samarbete med Superhjältarna)

3/4, Café Kaka

The Stoner (Stockholm)

Enapa (Eskilstuna)

Superhjältarnas pysselcaféer 22/4 och 13/5 (I samarbete med SH), Contrast

DJ’s m.m.

26/4, Konstmuseet

Lisa Ullén Quartet (Stockholm)

Fundamental Form (Eskilstuna)

Hösten 2007

27/9, Café Kaka

Aheadahead (Danmark)

Ephelant (Eskilstuna)

12/10, Faktoriet Mementofestival #6

Elisa & Agneta (Eskilstuna/Gävle)
Spectroscope (Eskilstuna)
Skare (Stockholm)
Lokomotiv Konkret (Stockholm)

24/11, Munktellstaden

ESKILSTUNA VÄRLDSMUSIKFESTIVAL
Kalousch (Uppsala)

Våren 2008

14/2, Café Kaka

Open Trio (Stockholm)

24/2, Café Kaka

Greg Haines (UK)

Library Tapes (Gävle)

28/3, Konstmuseet

TRANSFORMATION OF SOUND (Japan/Frankrike/USA/Sverige)

Donkey Monkey (Frankrike/Japan)

The Jolly-Boat Pirates (Sverige/Frankrike)

Shelly Blake-Plock (USA)

Hösten 2008

2/9, Konstmuseet

Emil Strandberg & Jonas Östholm (Stockholm)

Ingrid Monson (USA)

26/9, Faktoriet MEMENTOFESTIVAL #7

Ephelant (Eskilstuna)

Metamusik (Eskilstuna)

Nods Off (Eskilstuna)

Enapa (Eskilstuna)

25/10, Nalen, Stockholm

Memento Mori (Eskilstuna)

(I samarbete med On Our Honeymoon)

25/11, Konstmuseet

micro moneeo (Gävle)

Svensk Kobra (Sthlm)

Våren 2009

8/4, Eskilstuna konstmuseum

MEMENTO 10 – JUBILEUMSFESTIVAL

Evan Parker & Beam Stone (UK/Sverige)

Mattias Petersson (Stockholm)

Exploding Customer (Stockholm)

David Stackenäs (Stockholm)

Nils Berg (Stockholm)

Metamusik feat. Joakim Simonsson (E-tuna/Sthlm)

Nods Off (Eskilstuna)

Hösten 2009

25/9, Faktoriet MEMENTOFESTIVAL #8

Thomas Rydell Ensemble (Eskilstuna)

Fundamental Form (Eskilstuna)

.Pot (Eskilstuna)

Oscar Olsson (Eskilstuna)

3/12, Konstmuseet

FundaMeta (Eskilstuna)

The New Songs (UK, FR, SWE)

Våren 2010

25/3, Café Kaka
Oskar Schönning (Stockholm)

15/4, Café Kaka
George Kentros & Mattias Petersson "There Are No More Four Seasons" (Stockholm)
Metamusik (Eskilstuna)

Hösten 2010

23/9, Filial

The Country (Stockholm)

29/10, Eskilstuna stadsmuseum (Faktoriet) MEMENTOFESTIVAL #9

George Kentros & Mattias Petersson (Stockholm)

Teleskärm (Eskilstuna)

Frida Herchenröther & Johannes Rytzler (Eskilstuna)

David Wenngren (Eskilstuna)

17/11, Eskilstuna konstmuseum

Paavo (Stockholm)

Våren 2011

24/3, Café Kaka

Marc Ducret + lim (FR/SE)

Teleskärm (Eskilstuna)

20/4, Lilla scenen (Eskilstuna teater)

Je Suis! (Sthlm)

Wistrand/Rytzler Quartet (Eskilstuna/Uppsala)

Hösten 2011

28/10, Eskilstuna stadsmuseum MEMENTOFESTIVAL#10

Seventysix Echoes (Eskilstuna)

Rigon (Eskilstuna)

Clara Lindsjö (Uppsala)

Gustaf Wistrand (Eskilstuna)

Copy Of (Eskilstuna)

8/11, Lilla scenen (Eskilstuna teater)

U.S. Girls (US)

Slim Twig (Canada)

(I samarbete med Mint Edition)

13/12, Lilla scenen (Eskilstuna teater)

Differnet (Uppsala)

(I samarbete med Mint Edition

Våren 2012

17/1, Lilla scenen (Eskilstuna teater)

Hans Appelquist

(I samarbete med Mint Edition)

21/2, Lilla scenen (Eskilstuna teater)

Stephen Lawrie (UK)
Therfwellshorn (UK)

(I samarbete med Mint Edition)

23/2, Josef’s House of Blues

Wadada Leo Smith/John Lindberg Duet (US)

Teleskärm (Eskilstuna)

6/3, Lilla scenen (Eskilstuna teater)

Lawrence Becko & Forests (UK)

(I samarbete med Mint Edition)

27/3, Lilla scenen (Eskilstuna teater)

Carl Johan Lundgren

De Montevert

(I samarbete med Mint Edition)

15/5, Lilla scenen (Eskilstuna teater)

Gareth Dickson (UK)

Woodchucker

(I samarbete med Mint Edition)

26/6, Lilla scenen (Eskilstuna teater)

Birch & Meadow

(I samarbete med Mint Edition)

Hösten 2012

23/10, Lilla scenen (Eskilstuna teater)

Fred Lonberg-Holm (US)/Emil Strandberg (Sthlm)

Stefan Wistrand/Peter Olsen (Eskilstuna)

8/11, Eskilstuna stadsmuseum MEMENTOFESTIVAL #11 / NORDIC SOUND STATION

Diskrepant (Stockholm)

Spectroscope (Eskilstuna)

Fundamental Form (Eskilstuna)

Teleskärm (Eskilstuna)

The Country (Stockholm)

Metamusik (Eskilstuna)

Nils Berg Cinemascope (Stockholm)

(I samarbete med Eskilstuna kommun och Studiefrämjandet)

9/11, Eskilstuna stadsmuseum

NORDIC SOUND STATION

Axelsson/Nilsson Duo (SE)

Cecilia Persson Trio (SE)

Alexander Rishaug (NO)

Iro Haarla Quintet (FI)

NORDIC SOUND STATION, Lokomotivet

Shogun Kunitoki (FI)

Promise & the Monster (SE)

Loney Dear (SE)

(I samarbete med Eskilstuna kommun och Studiefrämjandet)

10/11, Eskilstuna stadsmuseum

NORDIC SOUND STATION

Nina De Heney (SE)

Jonas Östholm Quartet (SE)

Liudas Mockunas/Arturas Bumsteinas (LT)

Anderskov Accident (DK)

NORDIC SOUND STATION, Lokomotivet

Lau Nau (FI)

Mattias Alkberg (SE)

Love Antell (SE)

(I samarbete med Eskilstuna kommun och Studiefrämjandet)

Våren 2013

8/3, Balsta musikslott

INTERNATIONELLA KVINNODAGEN

Systraskap, Hanna Kihlander, Marie-Chantal Long, Viktoria Eriksson, Saqwerty + föreläsningar, performance m.m.

(I samarbete med Etown Grrrl Gang)

23/3, Eskilstuna konstmuseum
Lisa Ullén/Mariam Wallentin (Stockholm)

19/4, Gästis, Köpmangatan 68

Ström (Eskilstuna)

Sorry Gilberto (DE)

EP’s Trailer Park (Sthlm)

(I samarbete med Studiefrämjandet och Hitfabriken)

23/4, Café Kaka
Seval (US/SE)

Hösten 2013

NORDIC ART STATION - VERNISSAGE

30/8, Lokomotivet

Tuomo Haapala Ensemble med Stina Ekblad (SE/FI/NO)

31/8, Eskilstuna konstmuseum

15.00 Open Trio (SE)

31/8, Eskilstuna stadsmuseum

Eggs Laid By Tigers (DK)

Olöf Arnalds (IS)

Zebra Island (EE)
Sofia Jannok (SE)

(I samarbete med Eskilstuna kommun)

NORDIC ART STATION - MELLANPERIOD

27/9, Eskilstuna konstmuseum

Olav Luksengård Mjelva & Erik Rydvall (NO/SE)

11/10, Eskilstuna konstmuseum

Fairytale (SE)

(I samarbete med Eskilstuna kommun, Scenkonst Sörmland och Studiefrämjandet)

ANTENNA

Fredag 18/10, Josef's House of Blues

Le Système

Tarabband

CLEO & Julia Spada

(I samarbete med Torshälla Finska Förening, Tontroll, Eskilstuna Jazzklubb, Svensk Jazz och Riksförbundet för Folkmusik och Dans)

NORDIC ART STATION – FINISSAGE/Mementofestival #12

8/11, Eskilstuna konstmuseum

Hildur Gudnadóttir (IS)

Sören Kjaergaard Trio (feat. John Edwards/Paul Lovens) (DK/GB/SE)

Stian Westerhus (NO)

Lördag 9/11, Eskilstuna konstmuseum

Water Boogie System (SE)

Raoul Björkenheim Ecstasy (FI)

Swedish Azz (SE)

(I samarbete med Eskilstuna kommun, Studiefrämjandet och RANK)

3/12, Lilla scenen

Small Feet (Sthlm)

(I samarbete med Mint Edition)

10/12, Lilla scenen

The Electric MZ (Eskilstuna)

Våren 2014

14/2, Café Norr

Emil Strandberg Works (Sthlm)

8/4, Lilla scenen

Black Dough (Göteborg)

Wistrand/Rytzler Quintet (Eskilstuna)

Hösten 2014

25/10, Eskilstuna konstmuseum MEMENTOFESTIVAL #13
Peter Olsen (Eskilstuna)

Gunnar Vert (Eskilstuna)

Klas Nevrin Ensemble (Sthlm)

11/11, Södra Station
Wistrand/Rytzler Quartet feat. Janne Elvi (Eskilstuna)
(I samarbete med Södra Station)

Våren 2015

5/2, Café Norr
The Stoner (Sthlm)

19/2, Biografbaren
The Electric MZ (Eskilstuna)
(I samarbete med Einnicken Records)

23/4, Eskilstuna konstmuseum
Mongrel & Stefan Rydéen (NO/SE)

Hösten 2015

19/9, Gredbyvägen
The Electric MZ (Eskilstuna)

Yeah! (Eskilstuna)
Brine (Göteborg)
Gullmarsplan (Sthlm)
Soviac (Eskilstuna)
(I samarbete med Hitfabriken)

21/11, Eskilstuna konstmuseum MEMENTOFESTIVAL #14
Water Boogie System (SE)
Jazzpospolita (PL)
ReDiviDeR (IRL)

21/11, Roxy’s
Frida Selander (Umeå)

(I samarbete med Mint Edition)

22/11, Royal
Telescopes (UK)
Yeah! (Eskilstuna)

(I samarbete med Mint Edition)

Våren 2016

13/2, Eskilstuna konstmuseum

Anna Högberg Attack (Göteborg/Sthlm)

20/3, Eskilstuna konstmuseum

Julia Kent (US)

Sontag Shogun (US)

(I samarbete med Mint Edition)

29/4, Gredbyvägen
Tennis Bafra (Uppsala)
Stiu Nu Stiu (Sthlm)

(I samarbete med Hitfabriken och Mint Edition)

Hösten 2016

22/10-23/10, Lokomotivet MeMINTofestival #1

Small Feet (SE)
Gareth Dickson (UK)
Pombo (SE)
Iiris Viljanen (FI)
Kristian Anttila (SE)
Vasas flora och fauna (FI)
The Revoid Ensemble (US/NO/SE)
Makthaverskan (SE)
(I samarbete med Eskilstuna kultur och Mint Edition)

2017

28/10 Konstmuseet MEMENTOFESTIVAL #15

Metamusik (Eskilstuna)

Emil Strandberg/Aki Rissanen Duo (SE/FiN)

Fundamental Form (Eskilstuna)

28/10 Kvass

The Electric MZ m.fl.